1 Μαρτίου 2018

Η ΑΕΛ, 2-1 την ΑΕΚ σε ματς... ροντέο

Σ' ένα παιχνίδι... ροντέο, με φάσεις, πολύ ένταση και δύο δοκάρια, η ΑΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα γκολ στο οποίο έγινε τριπλό λάθος. Το πρώτο ήταν του διαιτητή Ζαχαριάδη που δεν είδε το φάουλ από το οποίο ξεκίνησε η φάση, το δεύτερο της άμυνας των γηπεδούχων που «κόλλησε» και το τρίτο του βοηθού που δεν είδε ότι ο σκόρερ Μασούντ ήταν οριακά εκτεθειμένος.
Ωστόσο, η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι του Ναζλίδη και τελικά (αφού πρώτα οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι για να προηγηθούν) πήρε τη νίκη με... χτύπημα στην εκπνοή, όταν ο Κριζμάν με διαγώνιο σουτ με τη μία κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στο τρίτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων...

Ο Ράτκο Ντόστανιτς επέλεξε σύστημα 4-2-3-1 με τον Μπόζοβιτς στα δοκάρια. Ο Μασούρας έπαιξε δεξιά, ο Γουάλας αριστερά και οι Γκόλιας – Ζίζιτς στο κέντρο της άμυνας. Φατιόν και Μιλοσάβλιεβιτς πήραν θέση στο χώρο του κέντρου με τους Ντέλετις, Νασλίδη και Αγκάνοβιτς πίσω από τον Κριζμάν.
Ο Μανόλο Χιμένεθ από την πλευρά του έβαλε τον Μπάρκα στην εστία και τους Μπακάκη, Βράνιες, Λαμπρόπουλο και Χουλτ στην άμυνα. Μοράν και Αϊντάρεβιτς ήταν οι δύο αμυντικοί μέσοι, με τους Κλωναρίδη, Μπακασέτα και Χριστοδουλόπουλο να αποτελούν την τριάδα πίσω από τον Μασούντ. Ίδιο σύστημα και για τον Ισπανό τεχνικό του Δικεφάλου.
Κακό θέαμα από τις δύο ομάδες στο α' ημίχρονο, με την ΑΕΚ να απειλεί δύο φορές τον Μπόζοβιτς.
Η πρώτη στο 2ο λεπτό με τον Λαμπρόπουλο να σουτάρει από κοντά, αλλά όχι δυνατά  και τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ να μπλοκάρει.
Η δεύτερη φάση των “κιτρινόμαυρων” έγινε λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος σούταρε δυνατά από πλάγια θέση έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά εκτός εστίας.
Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με μακρινά σουτ να νικήσουν τον  Μπάρκα. Ο Φατιόν σούταρε στο 12' αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ ήταν σε ετοιμότητα κι έδιωξε, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Μιλοσάβλιεβιτς στο 24'.
Τελευταία... υποψία ευκαιρίας για τους γηπεδούχους ήταν στο 40ο λεπτό, όταν και πάλι ο Μιλοσάβλιεβιτς σούταρε με τη μπάλα να περνά άουτ.
Σε αντίθεση με το α' ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυναμικά στο β' σαρανταπεντάλεπτο, με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα στο σκορ, στο 50ο λεπτό.
Η φάση, πάντως, ξεσήκωσε δικαιολογημένες διαμαρτυρίες από την πλευρά των γηπεδούχων, αφού στην αρχή της ο Μοράν χτύπησε τον Αγκάνοβιτς στην μεσαία γραμμή, με τον διαιτητή Ζαχαριάδη να μην υποδεικνύει την παράβαση. Οι παίκτες των γηπεδούχων σταμάτησαν περιμένοντας σφυριχθεί φάουλ, με τη μπάλα να φτάνει στον Μασούντ, ο οποίος ξεκινώντας από οριακή θέση οφσάιντ μπήκε στην περιοχή του Μπόζοβιτς και με πλασέ άνοιξε το σκορ για την Ένωση.
Η χαρά των φιλοξενούμενων όμως διήρκησε για λίγα λεπτά, αφού στο 56ο λεπτό ο Ναζλίδης κέρδισε πέναλτι από τον Λαμπρόπουλο σε μαρκάρισμα του τελευταίου μέσα στην περιοχή. Ο ίδιος ο Ναζλίδης το εκτέλεσε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.
Οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν από το γκολ της ισοφάρισης και έξι λεπτά αργότερα άγγιξαν το γκολ με τον Ναζλίδη. Ο επιθετικός των γηπεδούχων πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα, ο οποίος στη συνέχεια απομάκρυνε σε κόρνερ.
Η ΑΕΚ ...ισοφάρισε τα δοκάρια στο 75ο λεπτό. Σ' εκείνο το χρονικό σημείο ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και σούταρε εξαιρετικά, αλλά η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι του Μπόζοβιτς. Στη συνέχεια της φάσης ο Μασούντ δεν μπόρεσε με το στήθος να δώσει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του από κοντά.
Στο 85ο λεπτό ο Μασούντ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, μετά από εξαιρετικό κοντρόλ και ασίστ του Χριστοδουλόπουλου, αλλά πλάσαρε πάνω στον Μπόζοβιτς.
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 1-1 θα είναι το τελικό σκορ, η Λάρισα... χτύπησε ακριβώς στην εκπνοή! Στο 93' ο Λεοζίνιο έκανε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, ο Κριζμάν έκανε διαγώνιο σουτ με τη μία και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Λάρισα (Ράτκο Ντόστανιτς): Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Γουάλας, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (90' Γιοβάνοβιτς), Ντέλετιτς, Αγκάνοβιτς (82' Λεοζίνιο), Κριζμάν, Ναζλίδης (86' Χούμπτσεφ).
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Χουλτ (79' Γκάλο), Μοράν, Αϊντάρεβιτς, Μασούντ, Χριστοδουλόπουλος, Μπακασέτας, Κλωναρίδης (69' Γαλανόπουλος).