1 Μαρτίου 2018

Στον τελικό κυπέλλου Ιταλίας η Μίλαν του Γκατούζο

Λάτσιο και Μίλαν έμειναν στο 0-0 μετά από 120 λεπτά και στα πέναλτι οι «ροσονέρι» επικράτησαν με 5-4 για να βρεθούν στον τελικό, όπου εκεί τους περιμένει η Γιουβέντους!
Η Γιουβέντους είχε πάρει ήδη την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου και περίμενε τον αντίπαλό της από το ματς της Λάτσιο με την Μίλαν στο Ολίμπικο, με το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (0-0) να τα αφήνει όλα ανοιχτά.
Λάτσιο και Μίλαν δεν έλεγαν να βάλουν γκολ με τίποτα! Έπαιξαν -μαζί με την παράταση- συνολικά λίγο παραπάνω από 210 λεπτά ποδόσφαιρο στα δύο αυτά παιχνίδια, δίχως να σημειωθεί τέρμα και η πρόκριση θα κρινόταν στα πέναλτι!
Εκεί είχαμε θρίλερ με τον Θωμά Στρακόσια να «βγάζει» τα δύο πρώτα πέναλτι της Μίλαν (Ροντρίγκες και Μοντολίβο), δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ντοναρούμα όμως είχε και εκείνος απαντήσεις στα πέναλτι των Σάβιτς και Λούκας και έτσι η Μίλαν έφερε ξανά την κατάσταση στα ίσα.
Το σκορ είχε φτάσει στο 4-4, με τον Λουίς Φελίπε να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ντοναρούμα! Η Μίλαν στηριζόταν στα πόδια του Ρομανιόλι, εκείνος δεν αστόχησε και η ομάδα του Γκατούζο θα βρίσκεται στον τελικό της 9ης Μαΐου στο Ολίμπικο!