28 Απριλίου 2018

Euroleague: Κρίμα και άδικο για τον Παναθηναϊκό, ήττα με 89-82 από τη Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -22, αλλά το τυχερό τρίποντο του Ντόντσιτς και κάποιες διαιτητικές αποφάσεις, δεν επέτρεψαν στους «πράσινους» να μείνουν όρθιοι, χάνοντας 89-82 από τη Ρεάλ και έτσι με 3-1 αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της Ευρωλίγκας.
Κορυφαίος για το τριφύλλι ο Σίνγκλετον που πέτυχε 21 πόντους (5/6 τρίποντα), ενώ από 18 είχαν οι Καλάθης και Τζέιμς, με τον δεύτερο να μετρά 6 ασίστ, αλλά και να έχει 7/17 σουτ. Βοήθησε στο πρώτο μέρος ο Λοτζέσκι, συνέβαλαν με την άμυνά τους οι Αντετοκούνμπο-Γκάμπριελ.
Από πλευράς νικητών, 17 πόντους και 5 ασίστ κατέγραψε ο Ντόντσιτς και από 12 είχαν οι Ρέγες και Αγιόν.

Ο αγώνας:
Οι «πράσινοι» μπήκαν συγκεντρωμένοι αμυντικά (5-9 στο 5'), αλλά οι Ισπανοί ανέκαμψαν γρήγορα, με τον Γκουστάβο Αγιόν να βρίσκει από νωρίς ρυθμό (8π., 4ρ., 1ασ., 2κλ.). Το δεκάλεπτο «έκλεισε» με σκορ 19-15, με τους παίκτες του Πασκουάλ να είναι άστοχοι και να μην εκμεταλλεύονται μερικές καλές άμυνες που έβγαλαν.
Στη δεύτερη περίοδο η διαβασμένη Ρεάλ, παρά τα 0/7 τρίποντά της, «άγγιξε» διψήφια διαφορά στο 12' (25-16). Ο Παναθηναϊκός έβλεπε τον Μάικ Τζέιμς να παίρνει πολλές προσπάθειες και να μην βρίσκει στόχο (3/9 σουτ), αλλά ο Ματ Λοτζέσκι με 7 γρήγορους πόντους ως σούτινγκ γκαρντ, σε ένα ψηλό σχήμα του Πασκουάλ, κατέβασε τη διαφορά (27-25 στο 15').
Σε εκείνο το σημείο οι Μαδριλένοι πήραν... φωτιά. Με πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Γιούλ οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα 10-0 σερί (37-24 στο 17'). Στη συνέχεια, ο Φελίπε Ρέγιες πήρε τη... σκυτάλη από το Γιούλ (7π.) για το +18 (48-30). Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με σκορ 51-35, έχοντας 15/16 δίποντα. Από την άλλη, το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και είχε 50% στα δίποντα (11/22) και 23% στα τρίποντα (3/13), ενώ παράλληλα στη δεύτερη περίοδο δεν έπαιξε καλή άμυνα (32π. παθητικό).
Η «πράσινη» άμυνα ήταν... απούσα, ο Λούκα Ντόντσιτς για πρώτη φορά στη σειρά βρήκε ρυθμό και η διαφορά ξεπέρασε τους 20π. (59-37 στο 23'). Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε βρει ρυθμό και έμοιαζε ασταμάτητη (67-46 στο 25'). Ορισμένα σταδιακά «ξεσπάσματα» του Παναθηναϊκού με σκορ από τον Νίκο Παππά και τον Τζέιμς δεν έφεραν ουσιαστικά αποτελέσματα, με τους παίκτες του Πάμπλο Λάσο να τελειώνουν την τρίτη περίοδο με διαφορά ασφαλείας (78-60 στο 30').
Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Ένα γρήγορο 5-0 των φιλοξενούμενων μείωσε τη διαφορά στους 13π. (78-65). Ο Σίνγκλετον ήταν «ζεστός» έξω από τα 6,75μ. (21π. σε εκείνο το σημείο) και η «πράσινη» αντεπίθεση διαρκείας (2-15 σε 5') έριξε τη διαφορά στους 5π. (80-75 στο 35'), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η Ρεάλ συνέχισε να είναι άστοχη, με τους διαιτητές να χρεώνουν με αυστηρό επιθετικό φάουλ τον Σίνγκλετον στο 36'. Ένα λεπτό μετά, ο Θανάσης «έγραψε» το 82-77, με τον Ντόντσιτς να κρατάει το πόδι του Αντετοκούνμπο, να τον πετά στο παρκέ και τους διαιτητές να μην δίνουν τίποτα.
Ο Γιούλ αστόχησε για τρεις, ο Παππάς έκανε λάθος, αλλά η Ρεάλ έδειχνε να τα έχει χαμένα, με τα νεύρα να κάνουν την εμφάνισή τους στο παρκέ. Ο Καλάθης διαμόρφωσε το 83-79 και ο Ρέγιες απάντησε για το 85-79, 100'' πριν από το φινάλε. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού με μια τρομερή... βόμβα έριξε τη διαφορά στους 3π. (85-82). Όμως, 69'' πριν από το τέλος, σε μια... χαμένη επίθεση, ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε τρίποντο με ταμπλό και έδωσε ανάσα στη Ρεάλ, που ήταν κολλημένη στα σχοινιά (88-82). Ο Παππάς έχασε τρίποντο από την κορυφή, το επιθετικό ριμπάουντ του Σίνγκλετον ακολούθησε το λάθος του Καλάθη και η Ρεάλ «κλείδωσε» το Final Four (89-82).

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 51-35, 78-60, 89-82.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 1, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 5 (1/4 τρίποντα), Ντόντσιτς 17 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέγιες 12 (5/5 δίποντα, 2/3 βολές), Αγιόν 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρολ 10 (2), Ταβάρες 2, Γιούλ 11 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 6 (0/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 21 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Ρίβερς, Τζέιμς 18 (6/12 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πέιν 4, Παππάς 6 (1), Ντένμον, Γκιστ 2 (4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 1, Γκάμπριελ (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 10 (2), Καλάθης 18 (5/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Αντετοκούνμπο 2.