12 Σεπτεμβρίου 2018

Ήττα με 2-1 για την Εθνική, από την Ουγγαρία

Η Εθνική ομάδα, γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ουγγαρία, σε ένα παιχνίδι που δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, όμως δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί, απέναντι στο σκληρό παιχνίδι των Ούγγρων.
Ο Ρόλαντ Σάλαϊ άνοιξε το σκορ στο 15’ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Κώστας Μανωλάς (ήταν οφσάιντ) ισοφάρισε με κεφαλιά στο 18’, για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.
Ο Κλάινχαϊσλερ με βολίδα έξω από την περιοχή, έκανε το 2-1 στο 43ο λεπτό, που ήταν και το τελικό σκορ.
Να τονιστεί πως στο πρώτο ημίχρονο οι διεθνείς έχασαν πολύ καλές ευκαιρίες με τους Φουρτούνη, Χριστοδουλόπουλο, Πέλκα και Μανώλά. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πολύ καλές στιγμές είχαν οι Τοροσίδης, Πέλκας και Παπασταθόπουλος.
Στα αρνητικά της αναμέτρησης ήταν το πολύ σκληρό παιχνίδι από τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος, στο οποίο κράτησαν με… νύχια και με δόντια το προβάδισμά τους. Αποχώρησε με ενοχλήσεις ο Κώστας Μανωλάς στο 52’, έπειτα από τις… κλωτσιές του Σάλαϊ.
*Η Εθνική ομάδα πλήρωσε το νωχελικό της ξεκίνημα στην αναμέτρηση, που είχε σαν αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ στο 15΄. Μετά από εκείνο το σημείο, η Ελλάδα βελτίωσε αισθητά την εικόνα της, έλεγξε τον ρυθμό, έβγαλε περισσότερη ενέργεια και δημιούργησε αρκετές τελικές με μεγαλύτερη συχνότητα, αναγκάζοντας την Ουγγαρία να τηρήσει παθητικό ρόλο.
Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο, με τους γηπεδούχους να ρίχνουν πάντως πολύ τρέξιμο (και πολλές κλωτσιές) για να κλείσουν τους χώρους, κρατώντας με νύχια και με δόντια τα προβάδισμα που είχαν. Γενικότερα, το δεύτερο μέρος είχε λιγότερες σημειώσεις, αρκετά λιγότερες καλές φάσεις.

Οι συνθέσεις του αγώνα:
ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ρόσι): Γκουλάσι, Μπέσε, Λανγκ, Κάνταρ, Φιόλα, Νάγκι, Κλάινχάισλερ, Κόβατς (81′ Πάτκαϊ), Σάλαϊ, Βάργκα (62′ Λόβρεντσιτς), Ζάλαϊ (69′ Έπελ).
ΕΛΛΑΔΑ (Σκίμπε): Μπάρκας, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (52′ Οικονόμου), Τζαβέλλας (46′ Λυκογιάννης), Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Πέλκας, Δώνης (46′ Μήτρογλου).