7 Οκτωβρίου 2018

Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Η ΑΕΚ μπορεί να ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως χρειάστηκε ένα γκολ στο 90' για να αποφύγει την ήττα (1-1) από τον Ολυμπιακό.
Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν την νίκη μετά τις ήττες από ΠΑΟΚ και Μπενφίκα και πίεσαν πολύ τον Ολυμπιακό, ο οποίος ειδικά στο πρώτο μέρος αντιμετώπισε πολλά προβλήματα.  Στο 2΄οι ‘’κιτρινόμαυροι’’ είχαν δοκάρι με τον Μπακασέτα, ενώ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου είχε και ο Ολυμπιακός δοκάρι με τον Χασάν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν πιο έξυπνα και άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Φορτούνη στο 58'. Η ΑΕΚ έδειχνε σοκαρισμένη, κάτι που φάνηκε κι από το γεγονός ότι έκανε την πρώτη της σοβαρή ευκαιρία μετά το γκολ στο 80' κι ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα ο Χασάν θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς, με τον Μπάρκα να κάνει τρομερή επέμβαση στην κεφαλιά του.
Η “Ένωση”, συνέχιζε να πιέζει κι εν τέλει βρήκε τα ψυχικά αποθέμα και έσωσε την παρτίδα με το γκολ του Μπακασέτα στο 90ο λεπτό.
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (77' Μπογέ), Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (60' Μοράν), Γκάλο, Κλωναρίδης (50' Γιακουμάκης), Μπακασέτας, Λιβάγια.
Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μεριά, Ελαμπντελαουί, Γκιγέρμε, Καμαρά, Φορτούνης (82' Τουρέ), Χριστοδουλόπουλος (74' Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χασάν (85' Γκερέρο).