20 Οκτωβρίου 2018

Με ανατροπή 1-2 η Λαμία την ΑΕΛ

Η Λαμία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, αντέδρασε εντυπωσιακά στο δεύτερο και με ανατροπή νίκησε 1-2 την ΑΕΛ. Η ομάδα του Φέστα γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα, ενώ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε από το 75’ του ματς και έμεινε χαμηλά στη βαθμολογία. Η ΑΕΛ μετά από επτά αγωνιστικές έχει 6 βαθμούς, με τη Λαμία να την «πιάνει» μετά την πρώτη της νίκη για φέτος.

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που προηγήθηκε  στο 30’ με τον Ντέλετιτς.
Στην επανάληψη, στο 48’ ο Μπαράλες με κεφαλιά ισοφάρισε, ενώ στο 65’ ο Ντένις Επστάιν ήταν σε καίριο σημείο για να παραβιάσει την εστία του Κρίστινσον και να κάνει το 1-2 στο «AEL FC Arena». Η Λαμία στο 75’ έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βάντερσον κι αυτό έδωσε στην ΑΕΛ την ευκαιρία να πιέσει και να ψάξει την ισοφάριση. Η πίεση κράτησε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα, η ισοφάριση δεν ήρθε κι η Λαμία πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.
ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Κόεφ, Γκόλιας, Μόρας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Μπάλλας (75’ Μιλοσάβλιεβιτς), Μπαργκάν (70’ Κούνιτς), Ακόστα (13’ λ.τ. Σαχίτι), Πίτι, Ντέλετιτς.
Λαμία (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Σκόνδρας, Μπλάζιτς (63’ Οσμάν), Επστάιν (83’ Ασίγκμπα), Πλιάτσικας, Μπαράλες, Δημούτσος (68’ Μπερτόλιο), Καραμάνος.