8 Οκτωβρίου 2018

1-0 η Ξάνθη την ΑΕΛ σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι

Στο  παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής, της  Super League, η Ξάνθη επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή Λάμπρου.
Ο «άρχοντας» του παιχνιδιού από τον  σύνδεσμο Ευβοίας «έκλεψε» αρνητικά την παράσταση. Έδωσε 10 κίτρινες και 2 κόκκινες, χαρίστηκε σε τουλάχιστον μία ακόμα απευθείας κόκκινη και στο πέναλτι που έδωσε και με το οποίο οι Ξανθιώτες επικράτησαν με 1-0, το μαρκάρισμα έγινε εκτός περιοχής.
Για την ιστορία η Ξάνθη ήταν αυτή που επικράτησε με 1-0 με το τέρμα του Γέντρισεκ από την άσπρη βούλα στο 82' και ανέβηκε στην 8η θέση με 9 βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ έμεινε 10η με 6.
Η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά με τον Σουλεϊμάν και τον Γέντρισεκ να είναι πολύ κινητικοί και πιεστικοί, αλλά η φάση του ημιχρόνου άνηκε στην ΑΕΛ όταν ο Μιλοσάβλιεβιτς μετά από τυφλό γέμισμα έσπασε το οφσάιντ της Ξάνθης, σούταρε δυνατά αλλά αστόχησε για εκατοστά στην προσπάθειά του να… σκοτώσει τον Ζίφκοβιτς στο 32’. Πριν τελειώσει το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζίζιτς στο 43′ και τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για την Λάρισα στο δεύτερο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά. Ελάχιστες φάσεις και… ξύλο και των γονέων! Και πάλι η καλύτερη φάση άνηκε στην ΑΕΛ, όταν στο 59’ και μετά το 1-2 μεταξύ Ντέλετιτς και Μιλοσάβλιεβιτς, το γύρισμα του πρώτου πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους βυσσινί.  Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με εννιά παίκτες στο 73′ λόγω αποβολής του Καρανίκα και γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι η θεσσαλική ομάδα βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση.
Τελικά το γκολ ήρθε για την Ξάνθη με τον συνήθη ύποπτο Γέντρισεκ. Ο Λάμπρου έδωσε πέναλτι σε παρατεταμένο τράβηγμα του Γκόλια στον Μπρίτο που ξεκίνησε εκτός περιοχής και ο Σλοβάκος έκανε το 1-0 στο 81’, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Ήταν μια λανθασμένη απόφαση από τον διαιτητή, η οποία έκρινε το ματς και ήταν και αυτή εις βάρος της Λάρισας.
Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Λισγάρας, Κασάδο, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Σαρπόνγκ (38’ Κάστρο), Καντά (64’ Καντά), Σιλά, Σουλεϊμάν (46’ Ντουρίτσκοβιτς), Καμαρά, Γέντρισεκ
ΑΕΛ (Τζανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς (70’ Μπαργκάν), Πίτι (46’ Γρομητσάρης), Ντέλετιτς, Γκόλιας, Ζίζιτς, Καρανίκας, Ακόστα (87’ Κοέφ), Φατιόν, Σαχίτι