29 Οκτωβρίου 2018

Με ανατροπή 2-1 η Ξάνθη τον ΠΑΣ Γιάννινα

Η Ξάνθη επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα, σημειώνοντας την Τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ παραμένουν αήττητοι εδώ και εφτά αγωνιστικές.
Οι ‘’Ακρίτες’’  μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο  πέμπτο λεπτό κέρδισαν πέναλτι, σε μονομαχία του Μπρίτο με τον Αποστολόπουλο. Ο Βελλίδης όμως νίκησε τον Γέντρισεκ στο 7΄ κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και αφού στο 18΄ είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Αθανασιάδη, τελικά κατόρθωσαν να φτάσουν στο γκολ επίσης με κεφαλιά του Μυστακίδη στο 21΄, ύστερα από σέντρα του Ντόλοβατς.
Στην επανάληψη, ομάδα του Ράσταβατς έφτασε στο 1-1 με τον Μπρίτο στο 64΄. Ένα γκολ ου έδωσε ψυχολογία στους Ακρίτες και τρία λεπτά αργότερα ο Βελλίδης έκανε σωτήρια απόκρουση σε εξαιρετικό σουτ του Γέντρισεκ εκτός περιοχής.
Ο Μπρίτο  «εξιλεώθηκε» για το χαμένο πέναλτι «γράφοντας» το 2-1 ύστερα από ασίστ του Μπαξεβανίδη, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 2-1.
ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας (56΄ Καμαρά), Κοβάσεβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας, Κασάδο, Μπρίτο (79΄ Μπουλάς), Μελισσόπουλος (46΄ Κάστρο).
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Σιόντης (87΄ Γιάκος), Αποστολόπουλος, Τσικάρσκι, Νικολιάς, Ντόλοβατς (84΄ Βιντάλ), Μυστακίδης (65΄ Ξύδας), Αθανασιάδης.