21 Οκτωβρίου 2018

Αφεντικό της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με ανατροπή 2-1 του Άρη, μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», έκανε το 7x7 στο πρωτάθλημα και έδειξε πως είναι το ‘’αφεντικό’’ της συμπρωτεύουσας.
Ο Άρης αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ, καθώς μόλις στο το 2’ ο Γκάμα «έστρωσε» στον Ματέο Γκαρσία που με ένα συρτό σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη κάνοντας το 1-0.

Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πατήσει περισσότερες φορές στην περιοχή του Άρη, αλλά δεν ήταν τόσο απειλητικός. Βρήκε όμως την ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση, καθώς κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Τζανακάκη μετά από σέντρα του Πέλκα. Ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση, ευστοχώντας  κάνοντας το 1-1 για την ομάδα του Λουτσέσκου, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, στο 65’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν εκ’ νέου το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Μπρούνο Γκάμα κέρδισε πέναλτι από τον Ουάρντα. Ο Γιουνές ανέλαβε την εκτέλεση, ο Πασχαλάκης απέκρουσε και κράτησε «όρθιο» τον ΠΑΟΚ.
Ο ΠΑΟΚ από εκείνο το ανέβασε ρυθμό και στο 84’ ο Ελ Καντουρί «γύρισε» τη μπάλα στον Πρίγιοβιτς κι αυτός με προβολή νίκησε τον Κουέστα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.
Άρης (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Βέλεθ (24’ λ.τ. Σόουζα), Μάβραϊ, Βαλεριάνος, Σιώπης, Μπάσα (54’ Ματίγια), Γκάμα, Ντιγκινί, Γκαρσία, Γιουνές (71’ Ναζλίδης)
ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Κάμπος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Βέρνμπλουμ, Ζαμπά (46’ Ουάρντα), Πέλκας (62’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πρίγιοβιτς (85’ Καρέλης)