3 Οκτωβρίου 2018

Δεν άξιζε την ήττα η ΑΕΚ από την Μπενφίκα

Η ΑΕΚ αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με δύο γρήγορα γκολ των Πορτογάλων, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να ισοφαρίσει και από το πουθενά αντί να γίνει το 3-2, στο μοναδικό σουτ των Πορτογάλων στο β' μέρος διέγραψε το τελικό 2-3 που φέρνει την Ένωση στο μηδέν. και πλέον οι πιθανότητες πρόκρισης έστω και στο Europa λιγοστεύουν ακόμα περισσότερο.
Στο έκτο λεπτό ο Φερνάντες έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Μπάρκας απέκρουσε και ο Σεφέροβιτς από κοντά πλάσαρε στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.

Στο 15΄ο Γκριμάλντο βγήκε στην πλάτη της κιτρινόμαυρης άμυνας και αφού o Mπακασέτας τον έχασε τελείως και με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, του πρώτου ημιχρόνου ο Ντίας έκανε ένα αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Πόνσε και είδε την δεύτερη κίτρινή κάρτα στο ματς με αποτέλεσμα η Μπενφίκα να μείνει με δέκα παίκτες.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ αποφασισμένη να πιέσει και να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 53ο λεπτό, ο Σιμόες έβγαλε έξυπνη κάθετη στον Χουλτ, ο οποίος μπήκε μέσα στην περιοχή και με παράλληλο γύρισμα έδωσε την ευκαιρία στον Κλωναρίδη να μειώσει σε 1-2.
Μέσα σε δύο λεπτά οι “κιτρινόμαυροι” άγγιξαν την ισοφάριση, όταν στην κάθετη του Μπακασέτα ο Πόνσε βγήκε απέναντι από τον Βλαχοδήμο με τον Έλληνα τερματοφύλακα να προλαβαίνει τη μπάλα με σωτήριο τάκλιν.
Η πίεση της 'Ενωσης ήταν ασφυκτική και κάθε επίθεση ήταν και ευκαιρία για γκολ και στο 63ο λεπτό από τη σέντρα του Μπακασέτα στο δεύτερο δοκάρι ο Οικονόμου πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά και από κοντά ο Κλωναρίδης ισοφάρισε σε 2-2.
Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη άγγιξαν την ανατροπή στο 73', όταν από την μαγική κάθετη του Μπακασέτα, ο Κλωναρίδης βρέθηκε απέναντι από τον Βλαχοδήμο, ο οποίος με σπουδαία επέμβαση έδιωσε σε κόρνερ το πλασέ του.
Και αντί για το 3-2 στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε το 2-3, όταν από λάθος στη μεσαία γραμμή ο Σεμέδο πήρε τη μπάλα και με σουτ από περίπου 25 μέτρα νίκησε τον Μπάρκα στο πρώτο και τελευταίο σουτ των Πορτογάλων στο β' μέρος. Ένα σκορ που έμελε να είναι και το τελικό.
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου (λ.τρ. Τσόσιτς), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες (80΄ Γκάλο), Γαλανόπουλος, Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Μάνταλος, Πόνσε (λ.τρ. 61΄ Γιακουμάκης)
ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ρούι Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Ρούμπεν Ντίας, Κόντι, Γκριμάλντο, Φέισα, Γκέντσον, Πίτσι (62΄ Αλφα Σεμέντο), Ράφα (84΄ Σέρβι), Σάλβιο (46’ Λέμα), Σεφέροβιτς