20 Οκτωβρίου 2018

Νικηφόρο… πέρασμα της ΑΕΚ από την Ριζούπολη

Η ΑΕΚ, με τους Πέτρο Μάνταλο και Μάρκο Λιβάια να σκοράρουν από ένα γκολ σε κάθε ημιχρόνου, η ΑΕΚ πέρασε από την Ριζούπολη και νίκησε εύκολα 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης.
Η ΑΕΚ με τη νίκη της αυτή έφτασε στους 13 βαθμούς, όσους έχουν Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν ένα ματς λιγότερο.

Στο 37΄ η Ένωση άνοιξε το σκορ μετά ωραία εναλλαγή του Μπακασέτα με τον Μάνταλο, με τον τελευταίο να πλασάρει άψογα και να κάνει το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε τόσο σοβαρά, έψαχνε ένα δεύτερο γκολ και το βρήκε με τον Μάρκο Λιβάια στο 87’ του αγώνα.
Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Ματζουράκης): Χουάντερσον, Οριουέλα, Κύργιας, Βαφέας, Στάθης, Γκίνο, Κονέ, Ντ' Ούρσο (78' Γκονζάλες), Τριάδης, Ακόστα (75' Σικαμπάλα), Μπεντινέλι
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Σιμόες, Μοράν (46' Άλεφ), Μάνταλος, Λιβάια, Μπακασέτας (75' Μπογέ), Πόνσε (61' Κλωναρίδης)