16 Νοεμβρίου 2018

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Εθνική Ελπίδων από την Αυστρία

Δυσκόλεψε… ο δρόμος προς που οδηγεί στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ελπίδων, καθώς η εθνική ομάδα γνώρισε την εντός έδρα ήττα με 1-0 από την Αυστρία, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα πλέι οφ. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την προσεχή Τρίτη (20/11), στο Σεντ Πόλτεν.
Στο πρώτο ημίχρονο οι Αυστριακοί ήταν καλύτεροι και δημιούργησαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ.
 Στο 10΄ με σουτ του Ντάνσο και στο 36΄, όταν από σέντρα του Βολφ και προσπάθεια του Τσιμίκα να διώξει, η μπάλα χτύπησε στον Μπαουμγκάρτνερ και κατέληξε στο κάθετο δοκάρι. Αντίστοιχα οι διεθνείς μας, στο πρώτο 45λεπτο  παρουσιάστηκαν αγχωμένοι και δεν απείλησαν τους Αυστριακούς, εκτός από την προσπάθεια του Μπουζούκη να «κρεμάσει» τον Σλάγκερ (21΄), καθώς και το σουτ του Γαλανόπουλου μέσα από την περιοχή, με τον Αυστριακό τερματοφύλακα να αποκρούει σε κόρνερ (41΄).
Στην επανάληψη, οι διεθνείς ανέβασαν την απόδοσή τους, απέβαλαν το άγχος τη διστακτικότητα του πρώτου ημιχρόνου  και άρχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες και να γίνονται απειλητικοί. Στο 63΄ αρχικά ο Ανδρούτσος σούταρε και ο γκολκίπερ της Αυστρίας μπλόκαρε, ενώ στο 68΄ η Εθνική έχασε την ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Κωτσόπουλος, από αριστερά, γύρισε παράλληλα την μπάλα στον Λημνιό, το πλασέ του οποίου απέκρουσε σωτήρια ο Σλάγκερ.
Μια χαμένη ευκαιρία την οποία η Εθνική το πλήρωσε πολύ ακριβά στο 84΄, όταν δέχθηκε το γκολ που ίσως και να αποβεί μοιραίο για την πρόκριση στα τελικά. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γιακούποβιτς πήρε την κεφαλιά προς τον Πος, που με κοντινή προβολή δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να «γράψει» το τελικό 0-1.
ΕΛΛΑΔΑ (Αντώνης Νικοπολίδης): Κότσαρης, Σάλιακας, Νικολάου, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Γαλανόπουλος, Καραχάλιος, Μπουζούκης (82΄ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (46΄ Λάμπρου), Λημνιός, Ανδρούτσος (65΄ Κωτσόπουλος).
ΑΥΣΤΡΙΑ (Βέρνερ Γκρέγκοριτς): Σλάγκερ, Ίνγκολιτς, Πος, Λίνχαρτ, Ούλμαν, Ντάνσο (70΄ Ν. Μπαουμγκάρτνερ), Λιούμπιτς, Κ. Μπαουμγκάρτνερ, Λόβριτς (90΄+1 Βάσινα), Βολφ, Γκρμπιτς (61΄ Γιακούποβιτς).