11 Νοεμβρίου 2018

Γλίτωσε την ήττα στο 95' ο Ολυμπιακός στο Ελληνικό ‘’ clasico’’

Στο Ελληνικό ‘’ clasico’’ Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο, που ήταν το ντέρμπι 10ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο παιχνίδι αλλά δεν απέφυγαν την απώλεια βαθμών. Οι «πράσινοι» αντίστοιχα  κατάφεραν και προηγήθηκαν με τον Κάτσε στο 60’ , ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σισέ,
Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με μόλις μία κλασική ευκαιρία και αυτή για τον Ολυμπιακό που χάθηκε στο 38΄. Ο Ποντένσε έπαιξε το 1-2 με τον Φορτούνη, βγήκε απέναντι στον Διούδη που κατάφερε να τον νικήσει.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ξεκίνησε με τραυματισμό του Διούδη που αντικαταστάθηκε, ενώ στο 60΄οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Κάτσε έπιασε υπέροχο σουτ εκτός περιοχής και νίκησε τον Σα, κάνοντας το 0-1.
Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Γκιγιέρμε στο 76΄, ενώ από το 80΄και μετά και ύστερα όμως η πίεση των γηπεδούχων ήταν ασφυκτική, αλλά η τύχη γύρισε με το μέρος τους στο 5΄των καθυστέρησαν.
Στο 83΄ ο Κότσαρης απέκρουσε σωτήρια το απευθείας εκτελεσμένο φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, ενώ στο 86΄ το σουτ του Ομάρ σταμάτησε στο δοκάρι του Κότσαρη. Τελικά, τη λύτρωση στον Ολυμπιακό έδωσε ο Σισέ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, σημειώνοντας από κοντά το 1-1, σε γύρισμα του Ομάρ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης (62΄ Μάνος), Φορτούνης, Νάτχο (77΄ Καμαρά), Ποντένσε, Χασάν (46΄ Χριστοδουλόπουλος).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης (53΄ Κότσαρης), Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (73΄ Πούγγουρας), Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κάτσε, Ινσούα, Μπουζούκης (70΄ Μουνιέ), Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.