10 Νοεμβρίου 2018

Νίκη ‘’βάλσαμο’’ για την Λάρισα

Η Λάρισα επικράτησε με 2-0 τους ΠΑΣ Γιάννινα, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.
Οι ομάδα της ‘’Θεσσαλίας’’ ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με σκόρερ τους Γκόλιας και Ντέλετιτς πήρε μία δίκαιη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν «μονόλογος» για την θεσσαλική ομάδα. Είναι χαρακτηριστικό της υπεροχής των γηπεδούχων ότι δημιούργησαν τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.
 Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΣ Γιάννινα περιορίστηκε στα αμυντικά τους καθήκοντα κι έψαξαν σε κάποιες περιπτώσεις την κόντρα επίθεση για να απειλήσουν την εστία των Θεσσαλών.
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον χειρότερο τρόπο για τον ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς στο 47’ ο Τσικάρσκι δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Στο 50’ ήρθε το γκολ για την ΑΕΛ σε μια περιπετειώδη φάση, με τον Βελλίδη να αποκρούει τα σουτ των Μιλοσάβλιεβιτς και Ζίζιτς, αλλά στη συνέχεια ο Γκόλιας από κοντά με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 76’ όμως η ΑΕΛ «σφράγισε» τη νίκη της με εξαιρετικό τέρμα του Ντέλετιτς με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή για το 2-0. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δεν σημειώθηκαν ιδιαίτερες φάσεις.
ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Νούνιτς, Ζίζιτς, Γκόλιας (72’ Γρομητσάρης), Χούμπτσεβ, Κόεφ, Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν, Μπαργκάν (64’ Πίτι), Ντέλετιτς (89’ Σαχίτι)
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Λίλα, Παμλίδης (83’ Κούζικ), Σιόντης, Μιχαήλ, Γιάκος (75’ Κακούμπα), Τζημόπουλος, Λουκίνας (61’ Ξύδας), Ντόλοβατς, Τσικάρσκι