24 Νοεμβρίου 2018

Ο Καμαρά… ‘’εκτέλεσε’’ την ΑΕΚ

Ο Παναιτωλικός, επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.
Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, είχε  την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα. Μετά το πρώτο 20λεπτο ο Παναιτωλικός ισορρόπησε και στο 25’ γκολ του Ουίλιαν δεν μέτρησε λανθασμένα ως οφσάιντ. Στο 27’ όμως από σέντρα του Ρότσα, ο Τσόσιτς στην προσπάθειά του να εμποδίσει τον Καμαρά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Το γκολ όμως χρεώθηκε τελικά στον επιθετικό του Παναιτωλικού. Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη συνέχεια του ημιχρόνου, ενώ οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Καμαρά να στέλνει τη μπάλα δίπλα από την εστία του Μπάρκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε αγωνιστικά κάτι, με την ΑΕΚ να θέλει να απαντήσει, αλλά ο Παναιτωλικός έβγαζε περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι του. Στο 51’ μετά από κόρνερ του Μάζουρεκ, ο Καμαρά πήρε την κεφαλιά, πετυχαίνοντας το 2-0. Η Ένωση άρχισε να αυξάνει την πίεσή της, με τις αλλαγές του Ουζουνίδη να κάνουν το σχήμα πιο επιθετικό. Στο 77’ ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Λιβάγια πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σιμόες με νέα κεφαλιά πέτυχε το 2-1. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους «κιτρινόμαυρους» που πίεσαν περισσότερο για να φτάσουν στην ισοφάριση, που στα εναπομείναντα λεπτά, κάτι τέτοιο δεν έγινε και ο Παναιτωλικός πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.
Παναιτωλικός (Δέλλας): Κυριακίδης - Μαρινάκης, Χαντάκιας, Άργκους, Ρόσα – Ντίας, Λουσέρο - Oυίλιαν, Μάζουρεκ (87’ Λιάβας), Μανά (78’ Ηλ. Γιαννιώτης) – Καμαρά (66’ Μοράρ)
ΑΕΚ (Ουζουνίδης): Μπάρκας – Μπακάκης (79’ Γκάλο), Λαμπρόπουλος, Τσόσιτς, Χουλτ – Μάνταλος, Άλεφ (60’ Κλωναρίδης), Σιμόες, Μπακασέτας (46’ Μπογέ) – Λιβάγια - Πόνσε