3 Νοεμβρίου 2018

Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς Λεβαδειακός και Λάρισα

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχτηκαν Λεβαδειακός και Λάρισα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν βαθμό μετά από εφτά αγωνιστικές.
Οι «βυσσινί» προηγήθηκαν με τον Κοέφ στο 13’, όταν ο Πίτι εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Κοέφ με υπέροχο πλασέ προ του Τσαμπούρη πέτυχε το 0-1.
Στην συνέχεια οι Βοιωτοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι εμπνεύσεις του Σαβαντογκό και του Μαρκόβσκι δεν κατάφεραν να βρουν στόχο, με το 0-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν τους φιλοξενούμενους, που απειλούσαν μόνο με αντεπιθέσεις.
Οι παίκτες του Σανόνι που είχαν την κατοχή της μπάλας στο 82’  κατάφερνα να σκοράρουν, όταν ο Ιωαννίδης με πλασέ, αφού εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες μέσα στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αφού χτύπησε στο σώμα του Γκόλια. Το γκολ χρεώθηκε τελικά στον αμυντικό των «βυσσινί».  Ο Ντέλετιτς στο 87’ επιχείρησε να πετύχει το γκολ της νίκης για την ΑΕΛ, αλλά ο Επασί με εντυπωσιακή απόκρουση είπε όχι. Στο φινάλε της αναμέτρησης ο Γιακουμάκης έχασε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της νίκης, καθώς βγήκε μόνος του αμαρκάριστος, αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε σωτήρια.
Λεβαδειακός (Σανόνι): Επασί, Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Αντιλέχου, Παντελιάδης, Μητρόπουλος (64’ Μητρόπουλος), Μανγκά (78’ Ιωαννίδης), Τσαμπούρης, Μαρκόβσκι, Σαβατονγκό, Στανόγεβιτς (73’ Όμο).
ΑΕΛ (Φέστα): Κρίστινσον, Ακόστα, Μόρας (31’ Μόρας), Ζίζιτς, Γρομητσάρης, Κόεφ, Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπαργκάν (65’ Νούνιτς), Πίτι (58’ Χούμπτσεβ), Ντέλετιτς.