10 Νοεμβρίου 2018

Έφυγε με το διπλό από τα ‘’Πηγάδια’’ ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος έφυγε με το διπλό από τα ‘’Πηγάδια’’, καθώς επικράτησε με 0-1 της Ξάνθης. Ο Μασούρας ήταν ο σκόρερ των «κυανέρυθρων», που έβαλε ‘’STOP’’ στo αήττητο σερί, της Ξάνθης αλλά και για ρεκόρ συγκομιδής βαθμών σε 10 αγωνιστικές.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και έχασαν καλή ευκαιρία με τον Καντά στο 11’. Μετά το 15’  ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές και άρχισε να πολιορκεί την εστία του Ζίφκοβιτς. Στο 27’ η κεφαλιά του Μασούρα σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Ντουρμισάι.
Στο 36’ η υπεροχή του Πανιωνίου μετατράπηκε σε γκολ, καθώς ο Τσιλούλης βγήκε στην αντεπίθεση και ο Μασούρας με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθεί να φτάσει στην ισοφάριση, ενώ στο 77’ τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους Ακρίτες, καθώς μέσα σε δύο λεπτά ο Αλμέιδα είδε δύο κίτρινες κάρτες και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στα επόμενα λεπτά, πιο επικίνδυνος εμφανίστηκε ο Πανιώνιος, με το 0-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα στα Πηγάδια.
Πανιώνιος (Ανιγκό): Κότνικ, Κότσιτς, Ντομίνγκες, Μπανανά, Κούρντι, Κεϊτά, Πίρις, Μασούρας, Οικονομίδης (56’ Παπαγεωργίου), Τσιλούλης (85’ Καμαρά), Ντουρμισάι
Ξάνθη (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σιλά (33’ Αλμέιδα), Κασάδο, Λισγάρας, Μπαξεβανίδης, Κοβάσεβιτς, Καμαρά, Καντά (56’ Σαρπόνγκ), Κίκε (46’ Κάστρο), Γέντρισεκ, Ντουρίτσκοβιτς