2 Δεκεμβρίου 2018

Αρνητικός πρωταγωνιστικής η διαιτησία στο Άρης-Παναθηναϊκός (1-1)

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης». ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποδείξει πως φέτος είναι πολύ… σκληρός για να χάνει. Οι «μικροί» του Γιώργου Δώνη πάλεψαν σε όλο το ματς κόντρα στον Άρη αλλά και στην πολύ κακή διαιτησία του Τζοβάρα, με αποτέλεσμα να δικαιωθούν στο τέλος.Το «τριφύλλι» βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα ανύπαρκτο πέναλτι στο 15’ το οποίο εκτέλεσε ο Γιουνές εύστοχα, ενώ είχε προηγηθεί κι άλλη «τραβηγμένη» απόφαση με τον Διούδη να αποκρούει το πέναλτι του Γκάμα.

Δυστυχώς... αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο διαιτητής Τζοβάρας ο οποίος υπέπεσε σε σωρεία λαθών στη διάρκεια του ματς. Αρχικά οι «πράσινοι» διαμαρτύρονται πως υπέδειξε εύκολα ένα πέναλτι υπέρ του Άρη στο 5' και εν συνεχεία έδωσε ένα ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ των «κίτρινων» στο 14' δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ.
Από το σημείο εκείνο και μετά, οι παίκτες του Άρη αύξησαν την πίεσή τους ψηλά, με αποτέλεσμα να «βραχυκυκλώσουν» τους «πράσινους», χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να σημειώσουν κάποιο δεύτερο γκολ, με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη μπήκε αποφασισμένη να «κλειδώσει» τη νίκη της, πιέζοντας εκ νέου ψηλά και δημιουργώντας τρεις φάσεις μέχρι τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα! Ωστόσο, ούτε η κεφαλιά του Βέλεθ στο 53’, ούτε το πλασέ του Ντιγκινί τέσσερα λεπτά μετά, ούτε και το σουτ του Γιουνές στο 60ο λεπτό κατέληξαν στα αντίπαλα δίχτυα.
Αφού κατάφεραν να αποφύγουν το 2-0, λοιπόν, από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη κυκλοφόρησαν ακόμα καλύτερα τη μπάλα και έψαξαν να βρουν τους χώρους για να απειλήσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση.
Απέναντι σε μια ομάδα που, όσο περνούσε η ώρα, τους περίμενε στο μισό γήπεδο, προκειμένου να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση, πρώτα ο Κάτσε στο 62ο και ύστερα ο Ινσούα στο 70ο λεπτό, σπατάλησαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες, δεδομένου πως σε αμφότερες τις περιπτώσεις ήταν αμαρκάριστοι….
Στην συνέχεια είχαμε τον Παναθηναϊκό να παίζει με δύο σέντερ φορ μετά την είσοδο και του Καμπετσή, στο 74’, ενώ ο Μακέντα στο 83’ δεν μπόρεσε να νικήσει με την δύσκολή κεφαλιά του τον Κούεστα.
Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Άρης είδε το δοκάρι να στερεί από τον Βέλεθ τη δυνατότητα να πετύχει το 2-0, για να φτάσουμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Σιώπη να ανατρέπει τον Μπουζούκη και τον Τζοβάρα να καταλογίζει το πέναλτι, δείχνοντας του παράλληλα και την κίτρινη κάρτα.

Ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Χατζηγιοβάννη εκτέλεσε το πέναλτι α λα Πανένκα και με το τρίτο του φετινό τέρμα στο πρωτάθλημα, σημείωσε το τελικό 1-1.
Άρης (4-2-3-1): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Βέλεθ, Δεληζήσης, Μενέντες, Μπάσα, Σιώπης, Γκάμα, Ντιγκινί (73’ Ματίγια), Γκαρσία (79’ Μάβραϊ), Γιουνές.
Παναθηναϊκός (3-4-3): Διούδης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (74’ Χατζηθεοδωρίδης), Γιόχανσον (33’ Δώνης), Κάτσε (74’ Καμπετσής), Κουρμπέλης, Ινσούα, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα, Μπουζούκης.