8 Δεκεμβρίου 2018

2-0 η ΑΕΚ την Λαμία

Η ΑΕΚ δεν είχε προβλήματα απέναντι στην αναιμική Λαμία, επικρατώντας με 2-0 με γκολ στο πρώτο 15λεπτο των δύο ημιχρόνων, που προήλθαν από ισάριθμα δώρα των φιλοξενούμενων, έφτασε τις δύο διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα πηγαίνοντας στους 23 βαθμούς, με την ομάδα της Φθιώτιδας να έχει πλέον τρεις σερί ήττες, ενώ αγνοεί το γκολ εδώ και πέντε αγωνιστικές.
Η ΑΕΚ μπήκε από την αρχή δυνατά και ουσιαστικά δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Οι «κιτρινόμαυροι» επιτέθηκαν κυρίως από τα αριστερά με τον Μπογιέ, αν και η πίεση των Κλωναρίδη και Μάνταλου στον Ασίγκμπα έφερε το πρώτο γκολ.
Ο αρχηγός των «κιτρινόμαυρων» έκανε τη σέντρα κι ο Πόνσε με μονοκόμματο αριστερό σουτ έκανε το 1-0 στο 13'.
Γενικά ο Πόνσε αποτέλεσε διαρκή απειλή για τον Σαράνοφ, ο οποίος του είπε «όχι» τόσο στο 21', όσο και στο 37', όπου έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του Αργεντίνου επιθετικού, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Γκάλο πέρασε λίγο άουτ. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ πέτυχε το δεύτερο γκολ όταν στο 47' ο Σαράνοφ έκανε λάθος απομάκρυνση, ο Μάνταλος πήρε την μπάλα κι έκανε τη σέντρα από αριστερά. Η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Αναστασιάδη και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.
Οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στο 58' ο Πόνσε σημάδεψε το δοκάρι μετά την κάθετη πάσα του Κλωναρίδη από τα δεξιά. Ο επιθετικός της ΑΕΚ είδε τον τερματοφύλακα της Λαμίας να στέλνει κόρνερ το πλασέ που έκανε στο 81' ενώ με τη συμπλήρωση 90 λεπτών οι γηπεδούχοι είχαν το δεύτερο δοκάρι τους με τον Αλμπάνη, ο οποίος έκανε ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.
ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος (83’ λ.τ.Τσόσιτς), Άλεφ (56’ λ.τ. Μοράν), Μάνταλος (71’ Αλμπάνης), Κλωναρίδης, Μπογέ, Πόνσε
Λαμία: Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Πλιάτσικας (18’ λ.τ. Αναστασιάδης), Αντέτζο, Ασίγκμπα, Σκόνδρας, Μπλάζιτς, Μπερτόλιο, Καραμάνος, Έπσταϊν, Μπαράλες (54’ λ.τ. Ρόμανιτς)