2 Δεκεμβρίου 2018

Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ μετά από 32 ημέρες

Η ΑΕΚ κέρδισε 2-0 την Ξάνθη και πανηγύρισε νίκη μετά από 32 ημέρες, η οποία προηγήθηκε μόλις στο 8' με τον Πόνσε και παρότι δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από την Ξάνθη, χρειάστηκε να φτάσει ως το 90ο λεπτό για να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, με τον Μάρκο Λιβάγια.
Η ΑΕΚ κατάφερε να μπει δυνατά στο ματς και κατάφερε  να πετύχει γκολ μόλις στο 8’. Συγκεκριμένα, ο Πόνσε εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η μπάλα έφτασε στα πόδια του μετά την αδυναμία των φιλοξενούμενων να απομακρύνουν την μπάλα και με σουτ άνοιξε το σκορ.

Η «Ένωση» στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου έψαξε κι άλλο γκολ αλλά τα αρκετά λάθη που έκαναν οι παίκτης της στο κέντρο δεν της επέτρεψε να βρει άλλες μεγάλες ευκαιρίες, μολονότι δεν απειλήθηκε από τους παίκτες της Ξάνθης.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν να κάνουν τη ζημιά καθώς ο Μπρίτο βρέθηκε στο 59' σε πλεονεκτική θέση μέσα στη μεγάλη περιοχή αλλά το πλασέ του έδιωξε ο Μπαρκας. Ο Ουζουνίδης έβαλε (στο 64') τον Λιβάγια, ο οποίος μπήκε κεφάτος και μέσα σε έξι λεπτά έκανε τρία σουτ.
Στο 68' το γυριστό σουτ που έκανε ο Κροάτης, μέσα από την περιοχή, μετά τη σέντρα του Μπακάκη το έβγαλε ο Ζίβκοβιτς ενώ δύο λεπτά αργότερα η μπάλα τράνταξε το κάθετο δοκάρι μετά το τρομερό σουτ που έπιασε με το δεξί, πλάγια αριστερά, έξω από την περιοχή. Ο Ράσταβατς ανακάτεψε την τράπουλα, βάζοντας τους Μπρίτο και Κάστρο, σε μια προσπάθεια να απελευθερώσει τον Γέντρισεκ. Τελικά, ο Λιβάγια ήταν αυτός που «καθάρισε» για την ΑΕΚ καθώς με εξαιρετικό σκαφτό πλασέ στο 90' έκανε το 2-0 κι ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα, σε παρόμοια φάση, ο Γιακουμάκης δεν είχε μπορέσει να νικήσει τον Ζίβκοβιτς.
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Άλεφ, Γαλανόπουλος, Κλωναρίδης (78΄ Αλμπάνης), Μάνταλος, Μπογέ (65΄ Λιβάγια), Πόνσε (84΄ Γιακουμάκης)
ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Χατζητερζόγλου, Λισγάρας, Κασάδο, Αλμέιδα, Κοβάσεβιτς (81΄ Μελιόπουλος), Καμαρά, Ντουρίσκοβιτς, Καντά (51΄ Μπρίτο), Γέντρισεκ, Σαρπόνγκ (72΄ Κάστρο).