3 Φεβρουαρίου 2019

Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι ‘’Δικεφάλων’’

Ο ΠΑΟΚ ήταν ψυχωμένος και δεν επηρεάστηκε από την γρήγορη αποβολή του Ζαμπά (32’), παίρνοντας σπουδαία ισοπαλία (1-1) στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ.
Ο Μαουρίτσιο από ασίστ του Βαρέλα άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, ωστόσο ο Ζαμπά άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές στο 32’.
Λίγο νωρίτερα (21’), βέβαια, ο Δανός ρέφερι δεν είχε δει το χέρι του Σάκχοφ μέσα στην περιοχή, όπου και θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ να έχει δεχτεί ήδη από νωρίτερα μία κίτρινη κάρτα!

Ο Πόνσε με καρφωτή κεφαλιά μετά από ωραία σέντρα του Λιβάγια έφερε το ματς στα ίσα στο 74ο λεπτό, με την ΑΕΚ να πιέζει στη συνέχεια και να ψάχνει το γκολ της ανατροπής αλλά να μην φτιάχνει κάποια ουσιαστική ευκαιρία μπροστά στην εστία του Πασχαλάκη.
ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (46' Κρίστιτσιτς), Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Γκάλο, Αλέφ (60' Μπογέ), Μπακασέτας (87' Κλωναρίδης), Μάνταλος, Χουλτ, Λιβάγια, Πόνσε.
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ελ Καντουρί (84' Πέλκας), Μαουρίσιο, Μπίσεσβαρ (59' Λημνιός), Σάκχοφ (64' Μίσιτς), Άκπομ, Λέο Ζαμπά.